Fundacja Pro Karton

Fundacja ProKarton zajmuje się promowaniem wykorzystania kartonów do płynnej żywności jako opakowań gwarantujących najlepszą ochronę zapakowanej w nie płynnej żywności. Działaniami Fundacji są poszerzanie wiedzy konsumentów na temat zalet kartonowych opakowań do płynnej żywności, wspieranie recyklingu tego rodzaju opakowań oraz prowadzenie konstruktywnego dialogu z mediami i innymi interesariuszami w obszarze ochrony środowiska i zarządzania odpadami opakowaniowymi.

 

Fundacja została założona w 2011 r. przez producentów materiału opakowaniowego do mleka i soków jako odpowiedź na społeczne zapotrzebowanie w zakresie edukacji ekologicznej. W naszych działaniach pokazujemy jak kartony do mleka lub soków pisują się w Gospodarkę o Obiegu Zamkniętym. W większości przypadków produkty zapakowane w kartony do płynnej żywności (np. mleko UHT) nie wymagają chłodzenia (czyli dostarczenia dodatkowej energii) podczas transportu i przechowywania przed ich otwarciem. A prostopadłościenny kształt pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni transportowej i magazynowej. To wszystko pozytywnie oddziałuje na bilans zużycia energii, zanim jeszcze produkt zawarty w tym opakowaniu znajdzie się w naszym domu. Dzięki swojej wielowarstwowej budowie kartony są odporne na działanie np. światła i tlenu, co skutecznie przeciwdziała psuciu się zawartego w nich produktu.

 

Edukujemy także, że kartony do płynnej żywności należy zbierać selektywnie i wyrzucać do żółtego pojemnika. Sprawi to, że zostaną one poddane recyklingowi, powrócą do obiegu gospodarczego i będą wykorzystane do produkcji np. tektury albo papierów higienicznych. Informujemy także, że zużyte kartony po mleku i sokach to wartościowy surowiec wtórny. Ponadto, w przeważającej mierze składają się z papieru. Papier używany do ich produkcji pochodzi z certyfikowanych upraw Forest Stewardship Council – FSC®.  Dzięki temu źródła pozyskiwania tego surowca są praktycznie niewyczerpane, a każde drzewo zastępowane jest nowymi nasadzeniami.

CYKL ŻYCIA KARTONU DO PŁYNNEJ ŻYWNOŚCI

NASZE MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

Zapraszamy na naszego Facebooka

facebook_logos_PNG19751

Zapraszamy na naszego Twittera

logo (1)

Linkedin Fundacji

linkedin

Linkedin Prezesa Fundacji
Łukasza Sosnowskiego

linkedin

Skontaktuj się z nami

Łukasz Sosnowski
Prezes Fundacji ProKarton